hellobarbb-min.gif

Sea And Miles Rules

SEA&MILES GENEL KURALLAR VE KOŞULLAR

Sea&Miles Sadakat Programı (bundan sonra 'Sea&Miles' olarak anılacaktır), işleticisi ve her tür hakkının sahibi olan hızlı, konforlu ve güvenli seyahatin adresi İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş.’nin (bundan sonra 'İDO' olarak anılacaktır) siz değerli misafirlerine sunduğu dijital çözümler ve kişiye özel avantajlar dünyasıdır. Sea&Miles, İDO Dış Hat (Hızlı Feribot ve Deniz Otobüsü) seyahatlerinizde idoPara biriktirirken, anlaşmalı markalarda da size özel kampanyalar ve anında sürpriz indirimler sunar. İDO, Sea&Miles’a anlaşmalı markaların dahil edilmesi ve bunlar aracılığı ile idoPara kazanılmasının ve harcanmasının sağlanması hakkını saklı tutar. İDO, Sea&Miles Genel Kurallar ve Koşullarını düzenleme yetkisine sahip olup, bu kural ve koşulları herhangi bir sorumluluk kabul etmeksizin ve bildirim yapmaksızın değiştirme hakkını saklı tutar.

1. Üyelik

1.1. Üye olabilecekler:

Tüm gerçek kişiler, bireysel Sea&Miles üyesi olabilirler. Bireysel üyelik için yaş sınırı bulunmamaktadır.

1.2. Üyelik kanalları:

1.2.1. Bireysel Üyelikler:

Program üyeliği; Sea&Miles üyesi olmak isteyen kişinin www.ido.com.tr ve www.seaandmiles.com.tr adreslerinden, İDO Mobil uygulamasından üyelik formunu doldurması ve işbu genel kural ve koşulları kabul etmesiyle başlar. Ayrıca İDO terminallerimizdeki gişelerden bilet alım esnasında ön üyelik başvurusu yapılabilir. Başvuru formunda üyelik için zorunlu bilgileri tamamlayan üye adayları, cep telefonlarına kişiye özel SMS olarak gönderilen Sea&Miles Genel Kurallar ve Koşulları’nı 30 gün içinde link üzerinden onaylamaları ile aktif üye statüsüne geçerler. Başvuru formunun doldurulması ile başvuru sahibinin ıslak imzası aranmaksızın, Sea&Miles Genel Kural ve Koşullarının başvuru sahibi tarafından okunmuş, anlaşılmış ve kabul edilmiş olduğu varsayılacaktır.

1.3. Üyeliğin sona ermesi:

Sea&Miles üyeleri istedikleri anda, herhangi bir ihbar süresine uymaksızın aşağıdaki kanallar üzerinden başvuru yaparak üyeliklerini sonlandırabilirler:

• Üyelik/taşıma sözleşmesi gereği beyan edilen, sistemimizde kayıtlı e-posta adresi üzerinden info@ido.com.tr isimli e-posta adresine, e-posta ile başvuru yaparak,

• info@ido.com.tr isimli e-posta adresine, üyeye ait güvenli elektronik imza ile imzalanmış bir e-posta ile başvuru yaparak,

www.ido.com.tr sayfasında yer alan Kişisel Verilerin Korunması Başvuru Formunu doldurarak; şahsen, noter vasıtası ile tebligat veya kayıtlı elektronik posta (KEP) yoluyla başvuru yaparak Üye talebi ile Sea&Miles üyeliğinin sonlandırılması durumunda hesapta biriken idoParalar sıfırlanacaktır.

1.4. Sea&Miles kayıtlarının geçerliliği:

İşbu Genel Kural ve Koşullara bağlı olarak İDO, Sea&Miles hesaplarının yönetimi, idoPara hesaplanması, hesaba yüklenmesi ve kullanılması konusunda tek yetkilidir.

2. idoPara

2.1. Hesaplama birimi:

idoPara, Sea&Miles üyelerinin İDO Dış Hat (Hızlı Feribot ve Deniz Otobüsü) seyahatlerinden kazanılan ödül paradır. idoParalar, seferin gerçekleşmesinden sonra asgari 24 saat içerisinde üye hesabına yüklenir.

2.2. idoPara hesabı:

Her üyenin kazandığı idoParaların kaydedildiği bir Sea&Miles üye hesabı bulunur. idoParalar ve Sea&Miles hesapları devredilemez, diğer Sea&Miles üyelerinin idoParaları ile birleştirilemez. idoParalar Sea&Miles dahilinde belirtilen şekilde harcanır, nakde çevrilemez ve karşılığında nakit eşdeğeri verilmez. Sea&Miles üyeliğinin iptali halinde de hesaplarda biriken idoparalar iade edilmez ve nakde çevrilemez. İDO’nun idoParaların kullanım koşullarının belirlenmesi konusunda her tür tasarruf hakkı saklıdır. Üyenin vefatı halinde ölüm ilamı, verasetname ve diğer varislerin haklarından feragat ettiklerini gösterir noter tasdikli feragatnamenin İDO’ya ibraz edilmesi durumunda varislerden birine vefat eden üyenin idoParaları transfer edilir. Transfer edilen idoParalar ilk kazanıldıkları tarih itibariyle geçerlidir.

3. idoPara Kazanma

Sea&Miles üyelik hesabına işlenen idoPara tutarı, idoPara kazanımına esas oluşturan etkinliğin gerçekleştirildiği dönemdeki program şartlarına göre belirlenir. Bu koşullar üzerinde tasarruf yetkisi İDO’nun olup, idoPara kazanım ve kullanım koşulları İDO tarafından her zaman tek taraflı olarak değiştirilebilir.

3.1. Bireysel üyeliklerde idoPara Kazanma:

İDO Dış Hat (Hızlı Feribot ve Deniz Otobüsü) seyahatlerinden idoPara kazanılır. Kazanılan idoParalar, bireysel üyelik hesabında birikir. PNR’ın toplam ücreti üzerinden değil, yalnızca üye adına düzenlenen biletlerden idoPara kazanılır.idoParaların hesaba otomatik olarak işlenebilmesi için www.ido.com.tr ve İDO Mobil uygulamasında cep telefonu numarası ve şifre ile Sea&Miles üyeliğine giriş yapıldıktan sonra “Bilet Al” butonuna tıklanarak bilet alınmalıdır. İDO terminallerindeki gişelerden bilet alımı esnasında Sea&Miles üyeliğine ait cep telefonu numarası görevliye iletilmelidir.

3.2. idoPara kazanılmayan durumlar:

Hiçbir üyelikte idoPara kullanılarak alınan biletlerden tekrar idoPara kazanılamaz. Satınalınan ek hizmetlerden idoPara kazanılamaz. Sea&Miles üyeliğindeki ad, soyad, tckn ve cep telefonu bilgileri ile bilet üzerindeki bilgilerin eşleşmemesi durumunda idoPara kazanılamaz.

Sea&Miles üyeleri her seferden yalnızca 1 kez idoPara kazanabilir. Aynı üyelik bilgisi ile aynı sefere birden fazla bilet alınması durumunda sadece bir PNR’dan kazanım yapılabilir. Mükerrer PNR’dan kazanım yapılamaz.

3.3. Eksik idoParaların işlenmesi:

Geriye dönük idoPara işleme taleplerinde, Sea&Miles üyeliği aktif olduktan sonra en fazla 3 ay geriye dönük işlem yapılabilmektedir. Bu işlem üyelik hesabı sayfasında yer alan “Eksik idoPara İşleme” sekmesinden gerçekleştirilir.

3.4. idoParaların geçerlilik süresi:

idoParalar aktif olduğu tarihten itibaren 2 takvim yılı süresi ile geçerlidir. (örn: 15.05.2018 tarihinde kazanılan idoParalar, 31.12.2020 tarihinde geçerliliğini yitirecektir.) 2 takvim yılı sonunda kullanılmayan ve vadesi dolan idoParalar üyelik hesabından silinir.

3.5. idoPara hesap ekstresi:

Sea&Miles üyelerine, idoPara hesap durumunu gösteren ekstreler her ay sonunda e-posta ile gönderilir. Üyeler, www.ido.com.tr sayfasından hesaplarına giriş yaparak idoPara hesap durumunu anlık olarak görüntüleyebilir. Üyeler, kişisel bilgileri ile ilgili değişiklikleri İDO’ya bildirmekle yükümlüdür. Üyelerin kişisel bilgilerini güncellememeleri nedeniyle bildirim ve duyurulardan haberdar olmamalarından İDO sorumlu değildir. İDO, Sea&Miles ile ilgili her tür enformasyonu sadece elektronik ortamdan duyurma ve yazılı formatta duyuru yapmama hakkını saklı tutar.

3.6. İtirazların değerlendirilmesi ve kayıtlarda düzeltme yapılması:

İDO, Sea&Miles üyelerinin idoPara bakiyesi ve üyeliğe katılımı konusundaki itirazların değerlendirilmesi ile ilgili tek yetkili olup, idoParanın üyenin hesabına yanlış bir şekilde kaydedildiği kanaatine varır ise kaydedilen idoParayı iptal etme veya idoParanın kaydedilmesine engel olma hakkını saklı tutar.

4. idoPara Harcama

Sea&Miles’da kazanılan idoParalar ile alınan biletler, ödül bilet olarak adlandırılır. idoParalar ile ödül bilet alımı, www.ido.com.tr adresinden ve İDO Mobil uygulaması üzerinden yapılabilir. Sea&Miles üyesi, kendi hesabındaki idoParaları ile başka bir kişi için ödül bilet düzenleyebilir. Ödül biletlerle yapılan yolculuklardan idoPara kazanılamaz. Ödül bilet kullanımı için gerekli olan idoPara, Sea&Miles üyesinin hesabında aktif statüde olmalıdır. Sunulan fırsatlar İDO tarafından belirlenen kısıtlamalara tabi olabilir, İDO belli ödüllerin kazanılması ve kullanımı konusunda ekstra düzenlemelere ve değişikliklere gidebilir.

5. Ödül biletlerde değişiklik ve iade

idoPara ile alınan biletlerde değişiklik ve iade yapılamaz. İDO tarafından sefer iptali yapılması durumunda, idoPara kullanılarak bilet alan Sea&Miles üyelerine idoPara iadeleri otomatik olarak yapılır. Eğer gidiş-dönüş bilet satın alındıysa, gidiş seferinin iptal olması, dönüş seferinin iptalini gerektirmemektedir. Sea&Miles üyesinin talebi doğrultusunda dönüş biletleri de iade edilebilir. İDO, ödül bilet uygulamasında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

6. Diğer Hükümler

6.1. Kişisel Verilerin Korunması:

1. Kanun Hakkında Genel Bilgilendirme

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 24 Mart 2016 tarihinde kabul edilmiş olup, 7 Nisan 2016 tarihli 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 'Yürürlük' başlıklı 32. Maddesine göre bu Kanunun 8,9,11,13,14,15,16,17 ve 18 maddeleri yayım tarihinden altı ay sonra 7 Ekim 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemek amacıyla düzenlenmiştir.

2. Veri Sorumlusu Bilgilendirmesi

İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic A.Ş. (“İDO”) olarak 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca Veri Sorumlusu sıfatıyla kişisel verilerinizi ilgili mevzuata uygun olarak kullanabilir.

3. Kişisel Verileriniz ne şekilde işlenecektir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic A.Ş. olarak, veri sorumlusu sıfatıyla, şirketimizle paylaştığınız kişisel verilerinizin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hale getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlem tarafımızdan yapılabilir.

4. Kişisel Verileriniz nasıl toplanmaktadır?

Kurumsal internet sitemiz, mobil sitemiz, mobil uygulamamız, çağrı merkezimiz, bilet satış gişelerimiz, anlaşmalı acentelerimiz, satış ve pazarlama departmanı çalışanlarımız, müşteri ziyaretlerinde toplanan formlar, dijital pazarlama, sözleşmeler, başvurular, formlar, teklifler kanalıyla veya e-posta, SMS veya diğer yollarla ya da iş başvuruları sırasında, iş sözleşmesinin imzalanması aşamasında ve/veya çalışma süresi içerisinde tarafımıza ilettiğiniz bilgiler, internet sitemizi ziyaret ettiğiniz sırada bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan (sabit sürücünüze yerleşen küçük dosyalar) teknik iletişim dosyaları gibi çeşitli kanallar aracılığıyla kişisel verileriniz sözlü, yazılı veya elektronik ortamda toplanabilmektedir.

5. Kişisel Verilerinizin işlenme amacı ve hukuki sebepleri neleridir?

Toplanan kişisel verileriniz, Kanun tarafından öngörülen temel ilkelere uygun olarak ve Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları dahilinde, İDO tarafından aşağıda yer alan amaçlar doğrultusunda işlenebilir:

• Şirketimiz tarafından sunulan hizmetleri tanıtmak, sadakat programı üyelerini tanımak ve iletişimi arttırmak, müşteri memnuniyeti uygulamaları ve bilgilendirmeleri yapabilmek, trendleri anlamak, imajı arttırmak, pazarlama reklam ve tanıtım faaliyetleri yapmak

• Adli ve idari mercilerce öngörülen bilgi saklama, raporlama ve bilgilendirme yükümlülüklerini yerine getirmek

• Şirket’in ve Şirket’le iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini

• Şirket tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması, stratejilerin planlanması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi

• Şirket’in insan kaynakları politikaları ve süreçlerinin planlanması ve icra edilmesi

Kişisel verilerinizin İDO tarafından işlenme amaçları konusunda detaylı bilgileri bu linkten kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen amaçlarla ve 6698 sayılı Kişisel verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuata uygun olarak, bizimle paylaştığınız kişisel verilerinizin aktarılabileceği kişi/kuruluşlar; tüm resmi merci ve kurumlar, İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic A.Ş. olarak doğrudan/dolaylı yurt içi/yurt dışı iştiraklerimiz; adi ortaklıklar kapsamında diğer ortaklarımız, faaliyetlerimizi yürütmek üzere hizmet aldığımız, iş birliği yaptığımız program ortağı kuruluşları, yurt içi / yurt dışı kuruluşlar ve diğer üçüncü kişilerdir.

6. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca haklarınız nelerdir?

a. Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme,

b. Kişisel verileriniz işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,

c. Kişisel Verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,

d. Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,

e. Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini isteme,

f. Kanunun 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,

g. Yukarıdaki (d) ve (e) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,

h. İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,

i. Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması halinde zararın giderilmesini talep etme.

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı aşağıdaki kanallar üzerinden kullanabilirsiniz:

• info@ido.com.tr isimli e-posta adresine, size ait güvenli elektronik imzanız ile imzalanmış bir e-posta ile başvurabilirsiniz veya;

• Üyelik/taşıma sözleşmesi gereği beyan ettiğiniz, sistemimizde kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden info@ido.com.tr isimli e-posta adresine, e-posta ile başvuru yapabilirsiniz.

• Kişisel Verilerin Korunması Başvuru Formunu doldurarak;

1. Şahsen Başvuru:

Başvuru sahibinin Kennedy Cad. Yenikapı Hızlı Feribot İskelesi 34480 Fatih / İstanbul adresine bizzat gelerek kimliğini gösterir resmi belge ile başvurması.

Not: Zarfın üzerine “6698 sayılı KVK Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılmalıdır.

2. Noter Vasıtası ile Tebligat:

Başvuru sahibinin Kennedy Cad. Yenikapı Hızlı Feribot İskelesi 34480 Fatih / İstanbul adresine noter aracılığıyla tebligat göndermesi

Not: Tebligat Zarfına “6698 sayılı KVK Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılmalıdır.

3. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Yoluyla Başvuru:

Şirketimizin ido@hs01.kep.tr KEP adresine konusu “6698 sayılı KVK Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” olan e-postanın güvenli elektronik imza ile imzalanarak gönderilmesi yeterlidir.

Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde ücretsiz olarak başvurularınız sonuçlandırılacaktır; ancak ayrıca bir maliyet doğması halinde Şirket’in Kişisel Verileri Koruma Kurulunca belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edebilme hakkı saklıdır.

6.2. Kötüye kullanım:

Sea&Miles Genel Kural ve Koşulları'nı ihlal eden, ödüllerini kötüye kullanan veya özellikle sefer bilgileri ile ilgili yanlış bilgi vererek avantaj elde etme girişiminde bulunan üyeler için, bu tür eylemlerinden dolayı yargısal cezalara maruz kalma, tazminat ödeme İDO tarafından Sea&Miles üyeliklerine son verilmesi ve o zamana kadar toplamış oldukları idoPara ve/veya ödüllerin geçersiz sayılması müeyyideleri ile karşılaşabilir. İDO’nun bakiye zararlarını tazmin hakkı saklıdır.

Aynı üyelik bilgisi ile aynı sefere birden fazla PNR ile bilet alınması sahte işlem olarak değerlendirilmektedir.

6.3. Sea&Miles’ın Devredilmesi:

İDO, Sea&Miles’ın işletilmesini bağlı şirketlerine, iştiraklerine, anlaşmalı markalara ve diğer grup şirketlerine veya üçüncü kişilere satma, kullandırma veya başka şekilde verme, üyeler ile yapılan sözleşmeleri de bu kapsamda devretme hakkını saklı tutar. Üyeler böyle bir gelişme hakkında makul bir süre önce bilgilendirilecektir.

6.4. İDO tarafından Sea&Miles Üyeliğinin Sonlandırılması:

İDO, aşağıdaki durumların varlığı halinde her tür tazminat ve dava hakkı saklı kalmak kaydıyla, herhangi bir fesih ihbar süresine gerek olmaksızın, üye ile arasındaki sözleşmeyi derhal feshedebilir ve bu durumda üyeye karşı, idoPara ve diğer yükümlülükler için sorumlu olmaz.

• Üyenin Sea&Miles Genel Kural ve Koşullarını ihlâli,

• Üyenin İDO Taşıma Kurallarını ihlâli,

• Üyenin İDO’ya herhangi bir konuda yanlış bilgi vermesi,

• Üyenin Sea&Miles‘dan Sea&Miles Genel Kural ve Koşulları'na ve kanuna aykırı şekilde faydalandığının tespit edilmesi,

• Üyenin İDO çalışanlarına veya diğer misafirlere karşı sözlü ya da fiili saldırıda bulunması, sataşması ya da tacizde bulunması, görevli çalışanın talimatlarına aykırı davranması gemiye ya da gemideki misafir ya da mürettebatın malına zarar vermesi ve benzeri hallerin varlığı.

Yukarıda belirtilmiş olan haller dışında, Sea&Miles’ın askıya alınması yahut yürürlükten kalkması halinde de Sea&Miles üyeliği kendiliğinden son bulur.

Üyeler istedikleri anda, İDO ise önceden ilgili üyeye bildirmek suretiyle, herhangi bir sebep göstermeksizin üyeliğini sonlandırabilir. Üyelik her ne sebeple sonlanırsa sonlansın, Üyeler İDO’dan herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunamazlar.

7. Uygulanacak Hukuk ve Yetkili Mahkeme

İşbu Sea&Miles’ın yorumu, uygulanması ve ihtilafların çözümü Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi olup uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. Ancak İDO’nun kanunda belirtilen diğer yetkili mahkemelerde de dava açma hakkı saklıdır.