folder

İDO Bursa İskelesi

İDO Bursa (Güzelyalı) İskelesi’nden Yapılan Seferler

İDO Bursa İskelesi’nden yapılan Dış Hat seferleri ile Marmara Bölgesi’nde ulaşım çok daha kolay bir hale geliyor.

Dış Hatlar Seferleri:

  • Bursa – Yenikapı – Kadıköy
  • Bursa – Armutlu – Armutlu Tatil Köyü –Yenikapı – Kadıköy
  • Bursa – Yenikapı

İDO Bursa İskelesi’nden tarifeye bağlı olarak her gün gerçekleştirilen dış hat seferleri ile Marmara Bölgesi’ndeki seyahatlerinizde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Siz de mavinin tadını doyasıya çıkaracağınız deniz yolculuğu için kolayca bilet alabilirsiniz.

İDO Bursa İskelesi Tarihçesi

İDO Bursa İskelesi, Türkiye’deki en köklü iskelelerden biri olarak biliniyor. Tarihi, Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerine dayanan Bursa İskelesi, günümüze kadar şehri Marmara Bölgesi’ne bağlayan en önemli merkez konumunda yer almıştır. Ulaşımın her zaman bel kemiği olan Mudanya Güzelyalı’daki İDO Bursa İskelesi, önemli tarihi olaylara da şahit olmuştur. Öyle ki, Osmanlı’daki en uzun taht kavgalarından biri olan Cem Sultan ile II.Beyazıd arasındaki olaylarda, Cem Sultan, ordularını Mudanya İskelesi’ni kullanarak İstanbul’a ulaştırmak istemiştir.

Bursa İskelesi 19.Yüzyılın ortalarına kadar ciddi bir değişiklik yaşamadı fakat 1840 yılından itibaren başlayan çalışmalarla, önce dalga kıranlar yapılmış ardından liman geliştirilmiştir. Daha sonraki dönemde ise Bursa İskelesi’ne vapur seferleri düzenlemeye başlanmıştır. Hatta 1844 yılında Sultan Abdülmecid ülke gezisine çıktığı zaman Bursa İskelesi’ne vapurla gelmiştir. 20. Yüzyılda ise iskele yapısal anlamda iyice geliştirilmiş ve birçok farklı yerden vapur seferleri yapılmaya başlanmıştır.

Günümüzde ise İDO Bursa İskelesi, Marmara Denizi’ndeki en önemli ulaşım noktalarından biri konumunda yer alıyor. Her gün yapılan seferler ile başta İstanbul olmak üzere birçok şehri Bursa’ya bağlayarak binlerce yolcunun güvenli ve hızlı bir şekilde şehre ulaşmasını sağlıyor.

İDO Bursa İskelesi Nerede?

İDO Bursa İskelesi, Mudanya’da bulunan Eğitim Mahallesi, Burgaz Caddesi üzerinde yer alıyor. Mudanya’da en fazla ziyaret edilen yerlerden biri olan İDO Bursa İskelesi, merkezi konumu sayesinde kolayca bulunabilmektedir.

İDO Bursa İskelesi Haritası

İDO Bursa İskelesi Yol Tarifi

Bursa’nın en işlek yerlerinden biri olan İDO Bursa İskelesine gitmek için birçok alternatifiniz bulunuyor. Şehrin sunduğu tüm toplu taşıma imkanlarından faydalanarak İDO Bursa Terminali’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile İDO Bursa İskelesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehir içi ulaşımda sıklıkla kullanılan otobüsler, İDO Bursa İskelesi’ne gitmenizdeki en büyük yardımcınız olacak. Şehrin farklı noktalarından kalkan otobüsler, hızlı ve güvenli seyahat imkanı sağlıyor.

Metro ile İDO Bursa İskelesi’ne Nasıl Gidilir?

İDO Bursa İskelesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise metrodur. BursaRay’a binerek Mudanya Yolu istikametindeki son durak olan Emek’e giderek aktarma yapmanız gerekiyor. Ardından 1/GY Numaralı otobüsleri kullanarak İDO Bursa İskelesi’ne hızlıca gidebilirsiniz.

Bursa’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

Türkiye’nin en büyük dördüncü şehri olan Bursa, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olma özelliğini taşıyan şehir, tarihi eserleriyle turistlere geniş bir gezi yelpazesi sunuyor. Bununla birlikte, eşsiz doğal güzellikleri ile Bursa’da kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Bursa’daki aktivitelerin çeşitliliği sayesinde her zevke uygun bir etkinlik bulabilmeniz mümkündür.

Bursa’nın en fazla ziyaret edilen lokasyonlarından biri olan İznik ise hem doğası hem de tarihi ile birçok farklı opsiyonu bir arada turistlere sağlıyor. İznik’de bulunan geniş kamp alanları ile yeşilin tadını çıkararak hoş vakit geçirebilirsiniz. Bununla birlikte, İznik Gölü de ziyaretçiler için farklı imkanları bir arada sunuyor. Kano ile gezinti yaparak gölün keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kültür sanat alanında da geniş bir potansiyeli olan ilçede, İznik Müzesi, İznik Kalesi, Antik Tiyatro ve tarihi bir doku taşıyan İsmail Bey Hamamı’nı ziyaret edebilirsiniz. Tüm bunları lezzetli bir yemek ile süslemek isterseniz de tadına doyamayacağınız balıklar, İznik’te sizi bekliyor.

Bununla birlikte, Bursa şehri, geniş tarihi sayesinde birçok esere de ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 600 yılı aşkın bir süredir ayakta duran Ulu Camii ve Osmanlı Dönemi mimarisinin en etkileyici eserlerinden olan Bursa Yeşil Camii her gün binlerce turiste kapılarını açıyor. Ayrıca ilk çağlardan kalma Nikaia Antik Kenti başta olmak üzere birçok antik kenti ziyaret edebilir, tarihin büyüleyici dokusunu tadabilirsiniz. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey ve Orhan Bey türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Sanatsal aktivitelerin de merkezi olan Bursa’da birçok farklı seçeneğe sahipsiniz. Adil Can Nursan Sanat Atölyesi veya Eşraf Eroğlu Sanat Atölyesi’nde çini sanatının inceliklerini keşfedebilirsiniz.

Sağlık turizmi konusunda da oldukça büyük bir potansiyele sahip olan Bursa’da Keramet Ilıcasını da ziyaret edebilirsiniz. Şifa bulmanın en keyifli yerlerinden biri olan Keramet Ilıcası, temiz suyu ve doygun maviliği ile görenleri büyülemeyi başarıyor. Özellikle İstanbul ya da diğer çevre illerden ufak bir hafta sonu kaçamağı yapmak için Bursa’ya gelmek istiyorsanız, Keramet Ilıcası mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Bursa’dan bahsedip yemeklerini es geçmek elbette olmaz. Dillere destan mutfak kültürü ile bilinen Bursa’da her damak tadına uygun yemekleri bulabilmeniz mümkün. Genellikle iskender, peynir helvası gibi yöresel lezzetleri yerinde tatmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Kısacası, yeter ki siz isteyin; İDO, iskenderi yerinde yemenize vesile olsun.

İDO Bursa İskelesi İletişim Bilgileri

İDO Çağrı Merkezi: 444 44 36 - 0850 222 44 36