folder

İDO Bandırma İskelesi

İDO Bandırma İskelesi’nden Yapılan Seferler

İDO Bandırma İskelesi’nden her gün yapılan dış hat seferleri ile Marmara Denizi’nde ulaşım çok daha kolay bir hale geliyor.

Dış Hat Seferleri:

  • Bandırma- Yenikapı – Bostancı (Deniz Otobüsü Hattı)
  • Bandırma - Yenikapı (Hızlı Feribot Hattı)

İDO Bandırma İskelesi’nden tarifeye bağlı olarak gerçekleşen deniz otobüsü ve hızlı feribot seferleri ile İstanbul - Balıkesir arası yolculuk ve Ege Bölgesi’ne erişim çok daha hızlı ve keyifli bir hale geliyor. Siz de kolayca bilet alarak İDO konforu ile deniz yolculuğunun tadını çıkarabilirsiniz.

İDO Bandırma İskelesi Tarihçesi

Bandırma, tarih boyunca iskelesi ile bilinen bir yer olmuştur. Öyle ki, Bandırma’nın ilk ismi olan “Panormos” güvenilir liman anlamına gelmektedir. Buradan da anlıyoruz ki, şehir, tarih boyunca limanı ile bulunduğu bölgeyi etkilemiş ve ticaretin merkezi olmuştur. İlerleyen dönemde ise, Osmanlı’nın ünlü gezgini Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde Bandırma Limanı hakkında bilgiler vermiştir. Seyahatname’ye göre Bandırma Limanı, Rum denizinde büyük bir ticaret iskelesidir ve bölgenin en işlek yerlerindendir.

Günümüzde ise İDO Bandırma Terminali, İstanbul’u Balıkesir’e oradan da Marmara ve Ege’ye bağlayan en önemli yer olarak karşımıza çıkıyor. Bandırma’ya tarifeye bağlı yapılan seferler ile güvenli yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

İDO Bandırma İskelesi Nerede?

Paşabayır Mahallesi, Liman Sahası Sokağı üzerinde yer alan İDO Bandırma İskelesi, ilçenin en merkezi konumlarından birinde olması sayesinde yolcular tarafından kolayca bulunabilmektedir.

İDO Bandırma İskelesi Haritası

İDO Bandırma İskelesi Yol Tarifi

İlçe merkezinin oldukça yakınında yer alan İDO Bandırma İskelesi, ulaşım konusunda da yolcuların işlerini kolaylaştırıyor. Birçok bölgeden yürüyerek gidebileceğiniz İDO Bandırma Terminali’ni kolaylıkla bulabilirsiniz.

Otobüs ile İDO Bandırma İskelesine Nasıl Gidilir?

Bandırma’da yer alan belediye otobüsleri İDO Bandırma İskelesi’ne gitmenizdeki en büyük yardımcınız olacak. Özellikle şehir merkezine uzak bir yerde yaşıyorsanız, belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Bandırma’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

Mükemmel doğası ile Bandırma, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yemyeşil güzellikleri, kendine has kültürü ve sıcak kanlı insanlarıyla Bandırma’da keyifli vakit geçirip her zaman mutlulukla hatırlayacağınız anılar biriktirebilirsiniz.

Bandırma’da yer alan doğal güzelliklerin başında ise Manyas Kuş Cenneti yer alıyor. Manyas, Gönen ve Bandırma arasında yer alan Manyas Kuş Cenneti, Türkiye’nin en önemli milli parklarından biri olduğu gibi, uluslararası düzeyde de oldukça önemlidir. 1959 yılında milli park ilan edilen bölge, 1975 yılından bu yana sadece doğası çok iyi korunan bölgelere Avrupa tarafından verilen “A Sınıf Diploma”ya sahiptir. Afrika, Asya ve Avrupa’dan göç eden kuşların kesişim bölgesi olan Manyas Kuş Cenneti, doğa ve hayvanseverleri büyülemeyi başarıyor.

Manyas Kuş Cenneti’ne 2001 yılında inşa edilen kuş gözetleme kulesi de bölgeyi turistler için daha ilgi çekici hale getiriyor. Dünyanın en büyük kuş gözetleme kulesi unvanını taşıyan yere, 40 kişi aynı anda çıkabilmektedir. Bununla birlikte ziyaretçilere, eşsiz doğa manzarasını daha net görebilmeleri adına dürbün verilmektedir. Ayrıca yine park içerisinde yer alan Manyas Kuş Cenneti Gölü de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Aileniz ile birlikte doğada vakit geçirmek ve temiz hava almak istiyorsanız da Atatürk Parkı aradığınız yer olabilir. Bandırma’nın en sık ziyaret edilen yerlerinden olan Atatürk Parkı, kapladığı geniş alan ve özenle hazırlanan peyzajı ile turistleri etkilemektedir. Ayrıca özel olarak yapılan mangal bölümlerinde de yine ailenizle keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Kültürel olarak da geniş bir mirasa sahip olan Bandırma’da, Pers ve Roma döneminden kalma önemli eserler Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde sizleri bekliyor. Buna ek olarak, yine ilçenin yakınlarında yer alan Kyzikos ve Daskyleion antik kentleri de görülmeyi bekleyen yerler arasındadır.

Ayrıca Bandırma’ya oldukça yakın mesafede yer alan Erdek’i ziyaret edebilir ya da Susurluk ayranını yerinde içmek için Susurluk’a gidebilirsiniz. Böylece tatilinizi çok daha özel bir hale getirebilirsiniz.

Kısacası, Bandırma, yeşilin her tonunu içerisinde barındıran güzelliğiyle ve doğasıyla rahatlatıcı bir tatil yapmak veya günlük kaçamaklar ile kendisini doğaya bırakmak isteyenleri bekliyor. Aynı zamanda Pers ve Roma kültürüne ait eserlere ilgi duyan ve görmek isteyenleri de davet ediyor.

İDO Bandırma İskelesi İletişim Bilgileri

İDO Çağrı Merkezi: 444 44 36 - 0850 222 44 36