folder

İDO Adalar İskelesi

İDO Adalar İskelesi Tarihçeleri

Marmara’nın incisi olarak anılan İstanbul Adaları’nın, Bizans Dönemi’nden bu yana gelen bir şöhreti bulunuyor. Osmanlı Dönemi’nde ise Adalar, balıkçı köyleri olarak kullanılıyordu. İlerleyen dönemlerde ise, yabancı uyruklu kişiler Adalara yerleşmeye başladı. Böylece de Adalar Bölgesi kısa zaman içerisinde gelişim göstermeyi başardı.

İDO Büyükada İskelesi Tarihçesi

Büyükada ile İstanbul arasındaki bağlantı, 1846 yılında hizmete başlayan ilk yandan çarklı vapura kadar pazar kayıkları ile sağlanırdı. O dönemde pazar kayıkları sabahın erken saatlerinde Büyükada’dan yola çıkar, İstanbul’a gelir ve ardından Ada’ya geri dönerdi. 1846 yılında yandan çarklı vapurun seferlerine başlamasıyla günümüzde Plaj Oteli’nin olduğu yerin yanındaki kayalıklara ilk iskele yapılmıştır.

1867’de ise bugünkü Saat Meydanı’nın önü doldurulmuş ve Joseph Baudouy adlı varlıklı bir Büyükadalı burayı satın alarak bir vapur iskelesine dönüştürmüştür. 1899 yılına kadar kullanılan bu iskele, daha sonrasında ihtiyacı karşılayamadığı için yenilenmiştir fakat yenilenen iskelenin de ihtiyaçlar konusunda eksik kaldığı görülünce, 1914 - 1915 yılları arasında İzmitli mimar Mihran Azaryan’a bugünkü, cephesi çinilerle süslü taş iskele binası inşa ettirilmiştir.

İlerleyen yıllarda ise Büyükada İskelesi farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Buna istinaden, 1918-1923 yıllarında iskelenin üst katı gazino olarak hizmet vermiştir. 1928-1950 yılları ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin Adalar İlçe Merkezi olmuş, 1950-51 kışında ise sinema salonu olmuştur.

Günümüzde ise Büyükada iskele bölgesinde toplantı salonu, Belediye Doktoru ve Belediye Zabıtası’na ait ofisler yer almaktadır ve bir kafe hizmet vermektedir. Hemen yakınındaki İDO Büyükada İskelesi ise 1996 yılından bu yana İstanbul’u Büyükada’ya bağlamaktadır.

İDO Heybeliada İskelesi Tarihçesi

Heybeliada’nın ilk vapur iskelesi ahşap oymalı, bir hayli süslü, son derece zarif ve güzel bir yapıydı. Ancak iskelenin bu yapısı sık sık bakım gerektiriyordu. Bu nedenle 1940’lı yıllarda bu eski ahşap iskele kaldırılmış ve yerine beton bir iskele binası yapılmıştır. Zamanla Heybeliada’ya olan ilginin artmasıyla bu iskele de ihtiyaca cevap verememiştir ve 1993’te betonarme kazık sistemiyle yeni bir beton iskele inşa edilmiştir. İDO Heybeliada İskelesi ise 1997 yılında açılarak Heybeliada’nın kara bağlantısını sağlamıştır.

İDO Burgazada İskelesi Tarihçesi

Burgazada, İstanbul’a en yakın ikinci adadır. Eski demir kazıklar üstündeki beton iskele binası yıllar boyunca hizmet ettikten sonra hem eskidiği hem de yetersiz kalmaya başladığı için 1993’te yenilenerek yerin betonarme olarak yeni bir iskele binası ile vapur yanaşma yeri yapıldı. İDO Burgazada seferleri ise 1988 yılında deniz otobüsü iskelesinin açılmasıyla başlamıştır.

İDO Kınalıada İskelesi Tarihçesi

İstanbul’a en yakın olan ada olarak öne çıkan Kınalıada’nın ilk iskelesi, demir kazıklar üstünde yer alan ahşap bir iskeleydi. Yıllarca hizmet ettikten sonra 1993 yılında yıktırılarak yerine betonarme olarak yenisi inşa edilmiştir. İDO Kınalıada İskelesi’ne yapılan seferler ise iskelenin 1998 yılında açılmasıyla birlikte başlamıştır.

İDO Adalar İskeleleri Haritaları

İDO Büyükada İskelesi Haritası

İDO Heybeliada İskelesi Haritası

İDO Burgazada İskelesi Haritası

İDO Kınalıada İskelesi Haritası

Adalar’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

İstanbul’a yakın bir cennet olarak görülen Adalar, yılın her dönemi insanların ilgisini en fazla çeken yerlerden biri olmaktadır. Hem doğal güzelliği hem de sakin ve sessiz yapısıyla Adalar, en fazla tercih edilen tatil seçenekleri arasında çoğu zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Adalar’da vakit geçirmek için birçok farklı alternatife sahipsiniz.

Büyükada’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

Adalar arasında en meşhur olan ada olarak kabul edilen Büyükada’da vakit geçirmek için birbirinden farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Büyükada’da ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında artık Ada’nın simgesi haline gelmiş olan Aya Yorgi Kilisesi geliyor. 1751 yılında inşa edilen Aya Yorgi Kilisesi, Ada’nın en yüksek noktasına inşa edilmiştir. Siz de Büyükada’ya gittiğinizde yürüyerek ya da bisiklet ile Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkabilir ve adaya tepeden bakarak manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Adalar tarihi hakkında daha fazla bilgi almak, kültürüne daha fazla aşina olmak için, yine Büyükada’da yer alan Adalar Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Adalar Müzesi’nde, Prens Adaları hakkında detaylı bilgileri öğrenme şansına sahipsiniz. Bunların dışında, Büyükada’da deniz keyfi yapmak için insanların en fazla tercih ettiği ve İstanbul’un en güzel koylarından biri olarak kabul edilen Prenses Koyu’nu ziyaret edebilir ve sonsuz maviliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Heybeliada’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

Büyükada’dan sonra yüzölçümü olarak en büyük ada olan Heybeliada, Prens Adaları arasında sıklıkla ziyaret edilen bir bölge olarak ön plana çıkmaktadır. Yemyeşil doğası ile bilinen Heybeliada, özellikle kafa dinlemek isteyenler için harika bir alternatif sunmaktadır. Heybeliada’da ziyaret edebileceğiniz birçok farklı yer söz konusudur. Bunların başında Ada’ya iner inmez sizi karşılayan Heybeliada Deniz Lisesi yer almaktadır. 1773 yılında beri ihtişamlı yapısıyla Heybeliada’nın simgesi olarak duran Deniz Lisesi, adaya gelen insanların en fazla ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

Heybeliada’da ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer ise Uçurum Manastırı olarak da bilinen Aya Yorgi Kilisesi’dir. Kilise, Ada’nın güneyinde yer almaktadır. 16. Yüzyılın sonlarında inşa edilen kilise, üç farklı bölümden oluşmaktadır. Bununla birlikte kilise, 18. Yüzyılda İstanbul halkı için önemli bir simgeydi çünkü o dönem yaşanan veba salgınında birçok insan kiliseye sığınarak hayatlarını kurtarmıştır.

Burgazada’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

Birbirinden ünlü kiliselerin yer aldığı Burgazada da özellikle turistlerin en fazla ziyaret ettiği adalardan bir tanesidir. Aya Yani Kilisesi ise bu ibadethaneler arasında en popüleri olarak ön planda yer almaktadır. İhtişamlı yapısıyla Ada’nın en ünlü yeri olan Aya Yani Kilisesi 867 yılından bu yana ayakta kalmasıyla tarihin en önemli tanıklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aya Yani Kilisesi’nin yanı sıra Hristos Manastırı da yine turistlerin ilgisini çeken bir başka ibadethanedir. Özellikle manzarası ile insanları büyüleyen Hristos Manastırı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Burgazada’da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer ise Türk Edebiyatının en önemli öykü yazarlarından biri olarak kabul edilen Sait Faik Abasıyanık’ın evidir. Ünlü yazarın hayatına tanık olmak, onu daha yakından tanıyıp özel eşyalarını görmek isteyenler, Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

Kınalıada’da Nerede Vakit Geçirebilirsiniz?

Kınalıada, özellikle yaz döneminde hem yerli hem de yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği adalardan biridir. Bilhassa Ayazma Plajı ile ünlü olan Kınalıada, yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçıp denize girerek serinlemek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Bunun dışında, Kınalıada’da yer alan birbirinden farklı kiliseleri ziyaret edebilir, Ada’nın tarihi dokusuna yakından tanıklık edebilirsiniz.

İDO Adalar İskeleleri İletişim Bilgileri

İDO Çağrı Merkezi: 444 44 36 - 0850 222 44 36